Goście

Gościem otwierającym nasza konferencję będzie profesor Wojciech Niedźwiedź, który od 2008 roku jest kierownikiem grupy zajmującej się naprawą i replikacją DNA na Wydziale Onkologii Uniwersytetu Oksfordzkiego. Grupa stara się zrozumieć jak komórki radzą sobie ze stresem replikacyjnym, a także jak wpływa on na stabilność genomu, starzenie oraz rozwój nowotworów. Badania grupy są skupione na mechanizmach szlaku FA, które są zaburzone w niedokrwistości Fanconiego (FA) – syndromie powodującym tysiąckrotny wzrost ryzyka powstania nowotworów u dotkniętych tą chorobą genetyczną dzieci.
Co ciekawe, profesor Niedźwiedź prowadził badania do pracy magisterskiej w Instytucie Biologii Molekularnej, z którego w 2002 roku powstał bardzo bliski nam Wydział Biochemii Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Będzie nam zatem szczególnie miło gościć profesora na jego Alma Mater.

W sobotę będziemy mieli okazję wysłuchać wykładu naszego kolejnego gościa. Będzie nim profesor medycyny Marek Sanak – genetyk i biolog molekularny, którego kariera od wielu lat związana jest z Krakowem: kieruje on badaniami Zakładu Biologii Molekularnej i Genetyki Klinicznej Wydziału Lekarskiego oraz wykłada na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pan Profesor jest współautorem ponad 200 prac naukowych z dziedziny medycyny, genetyki i biologii medycznej. Podczas swojego wykładu przybliży nam temat roli mikroRNA w chorobie aorty.

W sobotę wykład poprowadzi również pani doktor Agnieszka Stembalska, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Genetyki Akademii Medycznej we Wrocławiu. Od początku swojej pracy zawodowej obok działalności naukowej i dydaktycznej na Uczelni, doktor Stembalska zajmuje się poradnictwem genetycznym.
Główne tematy jej pracy naukowo-badawczej dotyczą genetyki klinicznej i genetycznych podstaw procesu transformacji nowotworowej. Wyniki jej badań oryginalnych były publikowane w czasopismach o zasięgu krajowym i międzynarodowym.
Podczas naszej konferencji doktor Stembalska przybliży nam tematykę genetyki w onkologii w kontekście predyspozycji genetycznych do zachorowań na nowotwory.

Kasia Gandor jest studentką biotechnologii i prowadzi bloga, na którym pisze o tematach zarówno biologicznych, jak i codziennych, wykorzystując przy tym wiedzę naukową. Opowie nam o tym, jak pisać i mówić o naukowych sprawach w sposób przystępny dla każdego, ale bez zbytnich uproszczeń. Jeśli kiedykolwiek siedzieliście z ciocią Jadzią przy obiedzie i nie wiedzieliście, jak wytłumaczyć, czym zajmujecie się na studiach, a Wasze rozmowy z osobami spoza studiów kończą się na ‚wow’ wypowiedzianym przez drugą stronę po usłyszeniu nazwy waszego kierunku, pojawcie się na prezentacji Kasi Gandor na naszej konferencji!
Poznaliście już moc nauki i chcielibyście kierować się wiedzą naukową nawet przy wyborze między lewo- i prawoskrętną witaminą C? Nie macie siły ani czas robić przeglądu literatury przy każdej nowej pseudonaukowej rewelacji? Na wiele waszych wątpliwości znajdziecie odpowiedzi poparte przeglądem dostępnej literatury naukowej na blogu Kasi pod adresem kasiagandor.com.